logo

İtina, gıda toptancılığındaki tecrübesini mağazaya taşıdı

Yemek firmaları ve kurumlara gıda ürünleri tedarik eden İtina Gıda, perakende de büyütmesini sürdürüyor. Maltepe’deki mağazasını dün hizmete açan firma, yıl sonuna kadar İstanbul’daki market sayısını 12’ye çıkarmayı hedefliyor. Şirketin Genel Müdürü Yusuf Karaduman, ürünlerde halkın sağlığını ve dinî hassasiyetlerini ön planda tuttuklarını söyledi.

Türkiye’nin önde gelen gıda toptancılarından İtina Gıda, toptan satışın yanında, perakende zincirini de büyütmeye devam ediyor. Bugüne kadar catering firmaları ve kurumlara gıda ürünleri tedarik eden firma, 2012’yi perakendede büyüme yılı olarak belirledi. Kırmızı et, beyaz et ve süt ürünlerinde toptan gıda teminindeki on beş yıllık satış tecrübesini perakendeye taşıyacaklarını dile getiren şirketin genel müdürü Yusuf Karaduman, 2012 yılı sonuna kadar İstanbul’daki market sayısını 12’ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Beşinci şubesini Maltepe’de açan firma şimdilik sadece İstanbul’da genişliyor. Anadolu’daki şubelere ise İstanbul’daki mağazalardan alınan performansa göre karar verecek.

Yusuf Karaduman, şirketin en iddialı olduğu konunun, ürün tedariki olduğuna işaret ederek, süt ürünleri, kırmızı ve beyaz et üretiminde bütün aşamaların tamamen kendi kontrolleri altında gerçekleştiğini belirtiyor. Süt ürünlerinde özellikle peynirin üretim aşamasındaki tartışmalara dikkat çeken İtina Gıda Genel Müdürü, “Peynirin mayası konusunda hayvansal olmayan Mikrobiyel maya ile üretimi tercih ediyoruz. Hayvansal maya kullanılan peynirlerde, şirdenin üretimi aşamasında İslami usullere göre kesilen hayvanlardan elde edilen şirdenlerden temin edilmesi konusunda taahhüt alarak üretim yaptırılıyor.” bilgisini verdi. Kırmızı ette ise halkın sağlığını ve dinî hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak üretim aşamasının gerçekleştirildiğini dile getiren Karaduman şöyle konuştu: “Güvenilir besicilerden veya müstahsillerden temin edilen hayvanlar, İtina Gıda canlı hayvan satın alma sorumlusu kontrolünde mezbahaya sevk ediliyor. Kesim öncesi veteriner kontrolünden geçen hayvanlar, İtina Gıda yetkilisinin nezaretinde, İslamî usullere ve Türkiye’deki gelenekler çerçevesinde, her hayvan için tek-tek besmele çekilerek kesiliyor.”

Türkiye’de sağlıklı ve mahzursuz gıda ürünlerine ulaşım noktasında ciddi sıkıntılar olduğu, bunun da üretim süreçlerindeki yanlışlıklardan kaynaklandığı tespitini yapan Karaduman, sektörde kalitenin artmasındaki en önemli etkenin aldığı gıdayı sorgulayan, bilinçli tüketici sayısının artması olduğunu söyledi.

www.ekonomiajandasi.net

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.